Happening na starém mostě 2016 - poděkování

V sobotu 10. září se na miřejovickém mostě, spojujícím Veltrusy a Nelahozeves, a v jeho nejbližším okolí odehrál již 2. ročník multikulturního setkání, které pořádají společně obě zmíněné obce pod názvem „Happennig na starém mostě“. 

Po úspěšné loňské premiéře, která svou návštěvností mnohonásobně překonala i ty nejoptimističtější představy organizátorů, byla letos kapacita stánků rozšířena a všichni návštěvníci si tak mohli přijít na své jak v nabídce jídla a pití, tak i stánků s rukodělnými výrobky a uměleckými výtvory, jejichž provozovatelé nezřídka nabízeli i možnost vyzkoušet si náročnost jejich řemesla dospělým i dětem.

Středu mostu vévodila unikátní sbírka pánů Skalického, Kočí a Měšťánka. Zábavu pro nejmenší jako již tradičně zajistilo Rodinné centrum Havránek ve spolupráci s Veronikou Vlachovou, díky nimž si děti kromě výtvarných dílniček a her mohly vyzkoušet jízdu na koni. Děti si také díky SHD města Veltrusy ověřily, že udržet stříkající hasičskou hadici není žádná legrace! Ani ti nelahozeveští nezůstali pozadu a připravili stánek s občerstvením. Hasiči obou obcí se také velice ochotně ujali pořadatelské služby, za což jim paří dík.

I letos, tak jako minulý rok, této akci přálo počasí, a proto kulturní program, který je hlavním lákadlem pro návštěvníky, nerušeně a bez komplikací těšil všechny přítomné. Produkce pravidelně se střídající na dvou pódiích, která jsou umístěna na obou koncích mostu, umožnila všem přítomným nepropásnout takřka žádného vystupujícího – a že se bylo na co těšit. Program nabídl vystoupení jak místních umělců (Tutti Cantate, Markéta Hrdinová-Aptová, Markéta Wagnerová, DS Kralupy nad Vltavou, Jebuto), tak mladých a talentovaných přespolních (Appendixie, Exit 18). K vrcholům celého programu na veltruské straně patřila skvělá show Petr Kroutil Orchestra, který se svým americkým hostem předvedl směsici swingu, funku a jazzu. Na ni plynule navázalo neméně úžasné vystoupení Sester Havelkových, které nás přeneslo do nostalgických časů první republiky. Další zahraniční hvězdou byl v Praze žijící anglický písničkář Alasdair Bouch, který bavil publikum nejen svými příjemnými songy, ale i roztomilou češtinou. Večer potom diváky osvěžilo svými ironickými texty a energickou hudbou duo Vasilův rubáš. I na pódiu v Nelahozevsi jste mohli vidět i slyšet opravdu zvučná jména. Jako první z nich vystoupil všestranný hudebník a multiinstrumentalista Ondřej Ruml, který do širšího povědomí vstoupil díky účasti v jedné z talentovýchsoutěží. Hlavní čas patřil alternativním Please The Trees společně se sborem ELPIDA, který tvoří 25 dam, jimž jejich energii v tak úctyhodném věku my mladší můžeme jen závidět.

V mých očích se letošní ročník opravdu povedl. A dovolím si tvrdit, že by má slova potvrdila drtivá většina návštěvníků, kteří se dali počítat ve stovkách. Bylo vidět, že organizátoři od loňska nabyli nejen potřených zkušeností, ale i sebevědomí, a nezbývá jim než popřát do dalších ročníků přízeň počasí, osudu i sponzorů a neméně šťastnou ruku při výběru interpretů i doprovodného programu.

Lukáš Kohout
kulturní výbor Veltrusy

Druhý ročník „Happeningu (= setkání) na starém mostě“ proběhl za laskavé podpory Nadace ČEZ, dále akci podpořila spol. Promex-Luksík, s. r. o., pan Luboš Mergl a spousta dobrovolných přispěvovatelů, poděkování patří Povodí Vltavy, s.p. především panu Josefu Horovi. V kasičce na veltruském břehu bylo vybráno 8 637 Kč. Tato kulturní událost, která svým významem dalece přesáhla obě sousední zámecké obce, by však neproběhla bez nadšení a práce všech členů kulturního výboru Veltrus i Nelahozevsi. Moc jim za to děkuji!

Filip Volák
starosta@veltrusy