Veltrusy mají nové komunitní centrum!

V pátek 20. ledna 2023 bylo po dvouleté rekonstrukci původní budovy služeb slavnostně otevřeno komunitní centrum U Havrana. Dům prošel hned první den svého otevření značnou zatěžkávací zkouškou, protože zájem lidí byl velký.

Centrum bude sloužit jako prostor pro setkávání místních občanů a spolků při různých činnostech, které budou z velké části plynout z jejich vlastní aktivity. V přízemí bude fungovat komunitní prostor s workshopovou kuchyní a poradna s různými druhy poradenství. Do prvního patra se z původních již velmi stísněných prostor přestěhovala místní knihovna. Sál v podkroví pak nabízí 30 míst k sezení, projektor, plátno a zázemí menší kuchyňky a toalety. Jedná se o prostor vhodný pro pořádání besed, filmových projekcí, komorních koncertů, ale také zasedání zastupitelstva nebo cvičení pro omezený počet osob (po sobotní zkoušce s 18 cvičenci doporučujeme maximálně 12).

Pátečního slavnostního otevření se kromě starosty a veltruských zastupitelů zúčastnili také zástupci poskytovatelů dotací, bez kterých by si Veltrusy rekonstrukci nemohly dovolit. Pozvání přijal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje Lucie Cirkva Chocholová. Oba společně se starostou Filipem Volákem přestřihli pásku, a tím symbolicky otevřeli nový prostor. A hlavně přišli místní občané, kteří se podle počtu zvídavých dotazů v posledních měsících nemohli otevření centra už dočkat.

V rámci večera byla slavnostně otevřena výstava fotografií Jaroslava Krušiny "Veltrusy známé i neznámé 1968-92", kterou uvedla jeho dcera Eva Čermáková společně s Janem Novotným. Dvě z Krušinových fotografií zachycující hejna a hnízda havranů, kteří byli kdysi pro Veltrusy tak typičtí, budou v podobě velkoformátových tapet natrvalo zdobit stěnu nad schodištěm v druhém patře.

Zbytek večera se nesl v duchu přátelských setkání a poznávání budovy za doprovodu dvou kapel - Pedro & Little Mouse a Levou zadní, ve kterých působí veltruští hudebníci - Míša Miková a v druhém případě Martin Král.

V sobotu pak následoval den otevřených dveří s nabitým programem všeho druhu... Prohlédněte si fotogalerii :)

Slavnostní otevření
... přípitek
centrum je otevřeno
Pedro & Little Mouse
Vernisáž fotografií J. Krušiny
Komunitní prostor
Levou zadní
Ranní jóga
Vaření s Lukášem
Tvoření s Havránkem
Bubnovací workshop
Muzicírování s Verčou Kuchtovou
Beseda o chodidlech
Koncert klasické hudby I
Koncert klasické hudby II
Promítání filmu Prstýnek