Výstava Střípky revoluce potrvá do 20. března

Nenechte si ujít výstavu o průběhu sametové revoluce, která využívá prvky tzv. rozšířené reality, díky kterým v mobilních telefonech ožívá obsah jednotlivých panelů.

Výstava obsahuje čtrnáct panelů, které skládají různé „střípky“ Sametové revoluce a snaží se tak o její komplexnější obraz. S pomocí aplikace v mobilních telefonech můžete navíc proměnit statický obsah panelů v dynamický – rozpohybují se dobová i pamětnická videa i různé zábavné animace.

Abyste si výstavu užili „se vším všudy“, doporučujeme nainstalovat si předem do svých chytrých telefonů aplikaci Festival svobody, která je volně ke stažení:

Po otevření aplikace a zvolení výstavy „Střípky revoluce“ stačí již jen namířit mobil na panel, který v zápětí ožije… Díky videím se můžete podívat např. do centra dění na Národní třídě 17. listopadu, na Letnou 25. listopadu, ožívají vzpomínky pamětníků, můžete si vyslechnout úryvek z novoročního projevu Václava Havla po jeho zvolení prezidentem 29. 12. 1989.

Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 23. ledna 2020 a o hudební program se tentokrát postaral dětský pěvecký sbor Hvězdičky působící při ZŠ Komenského v Kralupech n. Vlt. pod vedením pana učitele Petra Bendy. Děti zazpívaly Hutkovu Náměšť, písně proslavené v Čechách Spirituál kvintetem Jednou budem dál a Starý příběh, a na konec Modlitbu pro Martu. Panu sbormistrovi, dětem i jejich rodičům, kteří své ratolesti ochotně přivezli do Veltrus, patří velké díky za zpestření vernisáže dobovými písněmi.

Výstava vznikla v rámci projektu Festival svobody jako vzdělávací a kulturní program pro školy, ale zajímavá je jistě pro starší i mladší generace.

Výstava potrvá do 20. března 2020.

Barbora Bělková
kulturní výbor Veltrusy