Policie ČR varuje před podvody v kyberprostoru.
Varování Policie České republiky
V posledních měsících nabírají na intenzitě různé formy podvodů v kyberprostoru, které mají společný cíl – vylákat z poškozeného finanční částku.
Podvody mohou mít formu:
1) Vydávání se za falešné bankéře a policisty
Pokud Vám zavolá jakýsi „bankovní expert“ a „policista“ (oba zdánlivě volající z čísla patřícího Vaší bance a Policii ČR) s tím, že máte napadený bankovní účet a je nutno Vaše
úspory, a nejlépe navýšené o další úvěr, buď v hotovosti vyzvednout a „ochránit“ je tím, že je vložíte do BITCONMATU… nebo převést na jím uvedený „zabezpečený účet“ - NEDĚLEJTE TO!!!
Věřte, že…když budete postupovat dle instrukcí podvodníka, jsou Vaše peníze nenávratně pryč!!! BITCOIN ATM není úschovna žádné banky. JE TO PODVOD!!!
2) „Výhodných“ investic do KRYPTOMĚN
Nikdy si nepouštějte k sobě do počítače, notebooku, telefonu apod. cizího člověka prostřednictvím aplikací ANYDESK, TEAMVIEWER, REVOLUT apod.
Věřte, že…1.000,- USD denně za nic Vám opravdu nikdo nedá!!! JE TO PODVOD!!!
3) Smyšlených příběhů o „americkém vojákovi“, „doktorovi“
AMERICKÝ VOJÁK, DOKTOR – SLADKÝ PODVOD – ten fešák, co si s Vámi romanticky dopisuje lámanou češtinou, opravdu není ten, za koho se vydává a OPRAVDU nikdy, NIKDY, nepřijede, tak mu neposílejte žádné peníze!!!
Věřte, že…ten fešák Vám také žádné peníze neposlal a nepošle!!! JE TO PODVOD!!!
4) Legendy “vnuk, vnučka”, “dcera, syn”
Pokud přijmete hovor začínající “Ahoj babi/dědo, to je jsem já, tvůj vnuk……, víš, potřebuji peníze, protože….., věřte, že se jedná o podvod. Nikdy volajícího neoslovujte jménem, je to jen další vodítko, jak z Vás dostat peníze. Nebo Vám přijde zpráva ve znění: Ahoj mami, tohle je moje nové číslo, můj telefon je rozbitý, pošli mi zprávu na Whatsapp, SMS. Následně požadují zaplatit buď opravu telefonu nebo peníze na nový telefon.
Věřte, nejsou to Vaše děti, vnoučata. JE TO PODVOD!!!
5) Podvody na inzertních portálech
Pokud něco prodáváte na inzertních portálech. a osloví Vás “zájemce” s tím, že si pro zboží přijede kurýr a následně Vám zašle zprávu s odkazem, NIKDY na něj neklikejte. Jedná se o podvod. Jeho cílem je, získat od Vás přístupové údaje k Vašemu účtu nebo k Vaší platební kartě. Nezapomeňte, VY PRODÁVÁTE, ne naopak. Proč tedy vyplňovat přístupové údaje???
Věřte, že…ten nabízený kurýr nikdy nepřijede!!! JE TO PODVOD!!
Proto přemýšlejte, nevěřte všemu, buďte obezřetní!!! A pokud nevíte, anebo si nejste jistí, poraďte se (na lince 158), dokud je čas, pak už bude pozdě!!!
----------
MĚLNICKO
Buďte obezřetní při prodeji zboží na internetu, na falešné nabídky ,,výhodných“ investic, nebezpečných investic do kryptoměn, falešné bankéře/vnoučata/děti v kyberprostoru. I přes četná varování před kriminalitou páchanou v online prostředí, se mělničtí policisté a kriminalisté touto problematikou intenzivně zabývají. Není ani jeden den, kdy by se neobjevila nová oběť internetových podvodů.
Prodej zboží na internetu
Mezi velmi častá oznámení patří jednání, kdy poškozený nabízí zboží na inzertních portálech (např. www.bazos.cz, www.vinted.cz apod.) a na inzerát se ozve „kupující“ - podvodník. Tento nabízí prodejci možnost vyzvednutí zboží prostřednictvím kurýra (přepravní společnost) např. ze společnosti Zásilkovna, DPD, Česká pošta apod. Následně zašle prodejci odkaz, který ho navádí k zadání údajů své platební karty nebo se přihlásit do internet banky, aby mohl obdržet platbu za zboží. POZOR! Ve většině případů jsou tyto odkazy falešné. Získaných dat podvodník využije k převodu peněžních prostředků z účtu poškozeného prodejce. Takže místo získání peněz, naopak prodejce o peníze přijde. Proto zbystřete pokaždé, pokud Vám kupující nabídne nestandartní způsob platby či vyzvednutí zboží! Může se jednat o podvod.
Love story – alias smyšlený příběh o zahraničním vojákovi, lékaři/lékařce
Prostřednictvím internetových seznamek, facebooku osloví „nešťastný“ zahraniční voják/ lékař/lékařka svou oběť s tím, že je na zahraniční misi a začne si s ní romanticky dopisovat. V rámci komunikaci požádá o finanční pomoc, vyzvednutí zásilky či slibuje společnou budoucnost apod. Ve skutečnosti se jedná o podvodníka, který chce ze své oběti jen vylákat, co největší finanční obnos. URČITĚ VÍTE, S KÝM SI PÍŠETE??? Ten fešák/fešanda na fotce za Vámi opravdu nepřijede!
Falešný bankéř/policista
Z banky Vám zavolá „bankéř“, že máte napadený účet. Abyste ochránili své finance, musíte je IHNED vyzvednout a vložit na nový účet či do bitcoinmatu. POZOR! Skutečný bankéř toto po Vás chtít nikdy nebude. A jak si věc ověřit? Hovor ukončete a zavolejte zpět na dané telefonní číslo. Ve většině případů Vám hovor již nikdo nezvedne. Případně zavolejte do své banky a sdělenou informaci si prověřte.
Výhodné investice do kryptoměn
Na e-mail obdržíte SUPER výhodnou nabídku na nákup kryptoměn nebo informaci, že v minulosti jste investoval do bitcoinů a nyní máte v peněžence již pěkný obnos (např. 5.000USD). Následně budete vyzváni ke stažení aplikace např. Anydesk, Teamviewer, Revolut apod. do počítače, notebooku či telefonu, aby Vám mohl ten „dobrodinec“ peníze zaslat. JSTE SI JISTI, CO SI DO SVÉHO PŘÍSTROJE STAHUJETE??? POZOR, může se jednat o podvod a nainstalováním doporučené aplikace, dáváte cizímu člověku neomezený přístup do vašeho zařízení, ve kterém si bude moci dělat, co chce – převádět peníze, komunikovat s Vašimi přáteli ……
Legenda vnuk/vnučka, dcera/syn
Z neznámého čísla volá váš „vnuk/vnučka“: „Ahoj babi, to jsem já, víš, potřebuji peníze, protože….. Přijede pro ně můj kamarád…….“. Jé, Vašíku to jsi ty?: odpovídá v telefonickém hovoru babička či děda. Opravdu je to Váš vnuk/vnučka?? NIKDY volajícího neoslovujte jménem, je to jen další vodítko pro podvodníka. Hovor ukončete a zavolejte svému vnukovi/vnučce na telefonní číslo, které vám osobně dali a věc si ověřte. Mezi nejaktuálnější podvodné legendy patří tato. Obdržíte SMS zprávu či zprávu na whatsapp ve znění: „Ahoj mami, rozbil se mi telefon, tohle je moje nové číslo. Pošli mi peníze na opravu …“. Zbystřete! Opět si informaci ověřte! Může se jednat o podvod.
Zde naleznete další cenné rady a informace:
- Kryptoměny v rukou podvodníků - Policie České republiky
- Vishing a spoofing - Policie České republiky
- Smishing - Policie České republiky
- Falešné výhodné investice - Policie České republiky
- Podvod přes inzerát - Policie České republiky
- Legalizace výnosů z trestné činnosti - Nebuď bílým koněm!
- Silná hesla jsou základ - Policie České republiky
Blíží se vánoční svátky a většina z nás již pořizuje dárky pod stromeček a to prostřednictvím internetu. Je to pohodlné, rychlé, bez žádných front. Ale! I toto nakupování nese svá rizika. Buďte opatrní. A jak nenaletět podvodníkům? Zachovejte klid. Přemýšlejte, nevěřte všemu a raději si informace ověřte.